lifestyle, PS4

Top 5 najlepsze gry 2016

3 Sty , 2017  

Najlepsze z najlepszych gry 2016

Im dłużej nad tym myślę, tym bardziej dochodzę do wniosku, że nie mogłabym podać tylko 5 tytułów na jednej liście. Ogólnik wydawał mi się niesprawiedliwy. Prawie każda gra z 2016 ma w sobie coś fajnego. W tym roku pojawiło się wiele różnych, świeżych gier.

Podsumowanie ich razem jest dla mnie dziwne. Jak porównywać wartość Witness do Overwatch? Postaram się w miarę moich możliwości stawić czoła temu wyzwaniu, na swój sposób. Zdecydowałam ocenić gry w czterech aspektach:

 • narracja – sposób prowadzenia narracji gry oraz wiążący się z nim ładunek emocjonalny
 • grywalność – mechanizmy rozgrywki, czerpanie przyjemności z gry, zasady i powiązania logiczne
 • estetyka – oprawa graficzna świata i bohaterów gry, user interface
 • muzyka – oprawa dźwiękowa oraz soundtrack 

Zatem zaczynamy!

najlepsze gry 2016

Najlepsze narracyjnie, świetnie prowadzona opowieść:

 1. Uncharted 4: Kres Złodzieja – od pierwszych minut świetnie prowadzona trzymająca w napięciu opowieść, jest jak najlepsza książka, świetnie ukazana historia o życiowym dylemacie czy zostać w wygodnym spokojnym życiu, a zaryzykować i wybrać się w pełną niebezpieczeństw podróż (recenzje przeczytacie tutaj)
 2. Firewatch – Henry i jego głos! Tych rozmów między dwojgiem w wieżach strażniczych przez krótkofalówkę mogłabym słuchać do dzisiaj. Rozmowy o życiu, ze szczyptą humoru i ironii. Pouczająca historia o uciekaniu przed samym sobą (więcej przeczytacie tutaj).
 3. World of Warcraft: Legion – następny już dodatek do Warcrafta wezwał do walki milion graczy i trudno się temu dziwić, nowe zagrożenie zjednoczyło graczy, Król nie żyje, a walka toczy się dalej. Epicka opowieść, w której chcesz brać udział.
 4. Owlboy – chyba najbardziej podobała mi się zmieniająca postawa bohaterów, dojrzewamy razem z głównym bohaterem.  Z rozwojem akcji przestraszona sowa nieco mężnieje… chwilę później potyka się o własne nogi. Pozytywna historia o pokonywaniu przeciwności losu i nie tylko (więcej przeczytacie tutaj).
 5. Abzu – zupełnie inne doświadczenie kontaktu z naturą. Fajna historia o harmonii i działających prawach natury w podmorskich głębinach.

najlepsze gry 2016

Najlepsza grywalność i czerpana przyjemność z rozgrywki:

 1. Overwatch – wygrywa w trzech punktach 1. jasne i przejrzyste zasady, 2. szybka dająca sporo satysfakcji rozgrywka, 3. różne style gry bohaterów (więcej o grze przeczytacie tutaj).
 2. Stardew Valley – w myśl „co zasiejesz sam zbierzesz”, uzależniająca i dająca sporą dawkę prostej przyjemności w konsekwentnym ulepszaniu swojej farmy (więcej przeczytacie tutaj)
 3. The Witness – rozwiązywanie tysiąca zagadek nie było chyba przyjemniejsze, ogromna satysfakcja przy uruchamianiu kolejnych laserowych wskaźników strefa po strefie (więcej przeczytasz tutaj)
 4. Titanfall 2 – urozmaicony FPS ze ślizganiem się po ścianach, sporo frajdy w bieganiu w mechu i bez; i ten moment, gdy przywołujesz mecha i spada z nieba – epicki!
 5. Bound – patrzenie na poruszającą się balerinę to czysta przyjemność, walka z napotykanymi przeszkodami nie była chyba piękniejsza, tyle gracji w tańcu (więcej o grze przeczytacie tutaj).

najlepsze gry 2016

Najlepsze graficznie, perełki cieszące oko:

 1. Unravel – dopracowany piękny świat, elementy bajkowe przyjemnie wplecione w świat realny, od początku do końca utrzymana w rustykalny, ciepłym fotorealistycznym klimacie (więcej przeczytacie tutaj)
 2. Overwatch – przyjemny styl amerykańskich komiksów, świetne animacje bohaterów, jak dla mnie świetnie przemyślane kombinacje kolorystyczne (więcej o grze przeczytacie tutaj).
 3. Owlboy – przepiękny pixel art, duża dbałość o szczegóły postaci i na tłach (więcej przeczytacie tutaj).
 4. Firewatch – fajny minimalistyczny interface, w zależności od pory dnia zmieniający się nastrój, bardzo fajne ostre światłocienie (więcej przeczytacie tutaj)
 5. No Man’s Sky – surrealistyczny krajobraz pełen gradientów, przyjemne dla oka neonowe zestawiania kolorów

Najlepsze muzycznie:

1. Uncharted 4: Kres Złodzieja 

2. Bound

3. Mirror’s Edge Catalyst

4. Firewatch

5. Stardew Valley

Komentarze