PS4

Bound czyli gra dla wrażliwych

5 Wrz , 2016  

Zastałam przepiękny świat zbudowany z brył geometrycznych z wyraźnym kontrastem światłocieni. Świat Bound od Plastic Group jest renderowany w czasie rzeczywistym i pozostaje w nieustannym ruchu. Efekt jest taki, że poruszanie się w nim ma bardzo szybką dynamikę.

Bound

Grywalna konstrukcja jest bardzo prosta – to platformówka, w której wcielamy się w drobną kolorową księżniczkę. Zamiast zwykłego poruszania tańczymy z rozpostartymi rękoma, wykonujemy salta czy drepczemy niczym balerina z szarfami. Mechanika jest pełna gracji i uroku (w tym celu autorzy konsultowali się z zawodowymi tancerzami). Wyszło to przepięknie i lekko!

Bound

W taki oto sposób możemy przechodzić poziomy abstrakcyjnego świata w dowolnej kolejności. Pomiędzy poziomami zamieniamy się w kobietę w ciąży, która co jakiś czas zagląda do swojego notatnika z rysunkami. Ten właśnie notatnik aktywuje rozgrywkę. Kończąc poziom jeden po drugim wyrywamy kartki z notatnika. Każda kartka odkrywa przed nami wspomnienie. I tak poznajemy strzępki wspomnień i co się właściwie wydarzyło między światem księżniczki, a kobietą w ciąży. Przy pierwszym minutach czułam się jakbym przenosiła się w świat wspomnień lub zmagań wew. Wszystko to co zobaczycie w Bound jest opowiedziane za pomocą metafory.

14107719_10210099015092580_8171586135765055833_o Bound

Bound to tytuł pełen emocji

Dzięki specyficznej narracji doświadczamy świata gry zupełnie inaczej niż większość tytułów. Dla wielu rozgrywka nie będzie różniła się od tej w Mario, to gdy zajrzymy pod spód kryję się o wiele więcej. W moim odczuciu to próba przedstawienia trudnych rodzinnych sytuacji z punktu widzenia dziecka. Gra działa trochę jak autoterapia, każda kartka symbolizuje dany problem i wspomnienie kiedy to się zaczęło. Poziom próbujemy pokonać jak dziecko uciekając w świat fantazji. Problemy z jakim przyjdzie nam się zmierzyć nie będą proste. Postać matki jako królowej z pewnością nie jest przypadkowa. Tematem Bound to rodzina i jej różne dramaty. Ale nie chce Ci zdradzić więcej, lepiej jak przekonasz się sam.

Bound

Z technicznego punktu widzenia Bound zachwyciła mnie swoją płynnością oraz tym jak szybko zmienia się oś perspektywy. Świat jest wielowymiarowy i świetnie nadaję się do uruchomienia wbudowanego trybu foto. Gra jest szalenie intuicyjna i zapewnia około 6h rozgrywki.

Polecam wszystkim tym, którzy chcą nabrać oddechu i doświadczyć czegoś zupełnie nowego. Większość gier tworzona jest gównie dla przyjemności (zabijanie milona ogrów też na to się wlicza), to Bound jest z trochę innej bajki i trochę dla innego typu gracza. Nie spotkałam zbyt wielu gier tego typu na rynku. To tytuł pełen wrażliwości i zupełna odskocznia. Bound to doświadczenie, ale i świetne doznanie estetyczne, które zapada w pamięć. 

Dostępna na PS4 -> link

Komentarze

, , ,