assassin's creed origins

PS4

Assassin’s Creed Origins RECENZJA NESKI

27 Gru , 2017  

 

Mój mąż po kilku godzinach w Assassin’s Creed Origins stwierdził, że to zupełnie inna, odrębna część serii, która nie oddaje dobrze wątku tajemniczego zakonu skrytobójców. Ja po 55 godzinach rozgrywki w Assassin’s Creed Origins czuję małą ulgę, wcale tego nie odczułam. Po poprzedniej części, Assassin’s Creed Syndicate zostało mi w pamięci tylko niezbyt przyjemne mgliste wspomnienie (dlaczego dowiecie się z recenzji tutaj). Zdecydowanie cieplej będę wspominać Assassin’s Creed Origins.

 

 


assassin's creed origins

assassin's creed origins


 

Powinieneś wiedzieć, że grałam w Assassin’s Creed Origins na PlayStation 4 i aktualnie mam 90% realizacji trofeów, mój mąż właśnie zaczyna przygodę na Xbox One X.

 

 

Assassin’s Creed Origins dzieję się głównie w czasach starożytnego Egiptu. Od pierwszych zapowiedzi wiedziałam, że to jest coś co może mi się spodobać.  Uwielbiam czasy starożytne i ich mistyczną otoczkę. Okres panowania ostatnich faraonów ma ogromną bazę referencji, nie brak szerokiego dostępu do źródeł. Ubisoft wyraźnie korzysta z tego zasobu wiedzy, nawiązuję do wydarzeń i postaci historycznych, aspektów związanych z kulturą, zwyczajami, religią. W duchu modliłam się, aby znaleźli i naprawili wszystkie bugi, aby dało się grać w tym pięknym świecie.  Po przednich częściach pamiętałam, że może być z tym różnie.

 

 

assassin's creed origins


assassin's creed origins

assassin's creed origins


 

Geralt po kąpieli w solarium

 

Bayek, nasz główny bohater, medżaj, może czasem wydać się mocno opalonym Geraltem. Zamiast na Płotce, jeździ na wielbłądzie po bezkresnych pustyniach, podróżuje od osady do osady wzdłuż koryta Nilu. A tak na poważnie, jeżeli grałeś w trzecią część Wiedźmina czy Horizon Zero Dawn, nie unikniesz skojarzeń. Moim zdaniem Assassin’s Creed Origins najbliżej właśnie do nich. Mechanika wygląda bardzo podobnie. Zdobywasz doświadczenie, rozwijasz się wymieniając punkty na drzewku rozwoju. Z czasem zdobywasz nowe umiejętności, zdolności. Stajesz się silniejszy, odporniejszy, sprawniejszy. Eksplorujesz teren, wypełniasz misje, podążasz za historią, odpierasz wrogów, zabijasz bossów. Zaczynasz coraz lepiej sobie radzić z wrogami, chociaż zawsze znajdzie się kilka takich, na których trzeba mieć sposób. Dobrać inną broń czy znaleźć bezpiecznych punkt ataku. Trudno się tym znudzić, gdy masz tak wiele sposobów na zwiedzanie tego olbrzymiego open world’u:

 • Wędrujesz pieszo, na wielbłądzie lub koniu,
 • Prowadzisz rydwan lub ukrywasz się w wozie,
 • Patrzysz z lotu ptaka,
 • Szukasz gwiazd i obserwujesz niebo,
 • Medytujesz w pustelniach
 • Poznajesz wioski, małe duże: egipskie, rzymskie, greckie, bandyckie
 • Pływasz wpław, nurkujesz wgłąb świątyni,
 • Żeglujesz na łódce, zdobywasz galery
 • Dowodzisz galerą
 • Zaglądasz do grobowców, jaskiń, tajemniczych tuneli
 • Odwiedzasz piramidy, świątynie, kapliczki, farmy, łaźnie, areny, hipodromy, forty, domy uciech :),

…lub możesz rzucić wszystko i głaskać kotki.

 

Jeżeli zdecydujesz się najpierw podążać wątkiem głównym, to nie umknie Ci wiele trudnych i gorzkich sytuacji. Bądź na to przygotowany. To nie jest gra o miłości i motylkach w brzuchu, gdzie zwycięża dobro. Assassyni bronią niewinnych, ale oprawców likwidują z okrucieństwem, nawet gdy atakują ukrycia nie brakuję brutalnych scen. Motywy skrytobójców rodzą się z mrocznych przesłanek, głównie z zemsty. Czasem od szaleństwa dzieli ich cienka linia.

 


Assassin’s Creed Origins ocena

assassin's creed origins

 

+ liczne i bogate lokacje, content
+ różnorodna mechanika, ciekawa rozgrywka
+ piękna oprawa graficzna
+ świetne voiceovery
+ muzyka i soundtrack

– gra momentami klatkuje
– bugi w nieoczekiwanych momentach

*Z tego co pamiętam budowanie historii w czasach współczesnych o assasynach zawsze tworzyło mały zgrzyt. Ekranizacja „Assassin’s Creed” (2016) jak widać po ocenach nie wyszła najlepiej. Do pewnego momentu animus podczas ekranów ładowania może wydawać się po prostu ładną animacją.

 

Komentarze

,