mobile

Gry mobilne przegląd grubych ryb na rynku

16 Lip , 2015  

Graść danych…

Tym razem przygotowałam zestawienie. Postanowiłam zebrać w jednym miejscu największych producentów gier mobilnych. Przy okazji przeszukiwania zakamarków internetu przekonałam się jak wielki, jest to biznes. Lista cały czas się powiększała. Dobrze jest od czasu do czasu zrobić przegląd największych firm, aby zobaczyć, dlaczego gramy w takie, a nie inne gierki na telefon czy tablet.  Te studia mają już naście lub już czasem ponad setkę pozycji na sklepach. Poniżej wypisałam największe z nich. Kolejność przypadkowa.

1. Rovio Entertainment

Studio słynące z niekończących się edycji Angry Birds od 2009 aż do dziś. Jedna z najstarszych firm zajmujących się grami mobilnymi. W zeszłym roku próbowała odejść od konwencji z grą Retry stylizowaną na Flappy Bird, to jednak wielkiego sukcesu nie wzbudziła. Z gwiazdkowych prezentów od Apple swojego czasu można było pobrać Tiny Thief, który mam na telefonie z sentymenty do dziś.

gry mobilne

2. King.com/King Digital Entertainment

Udowodnili, że można gry z portali społecznościowych takich jak Facebook wynieść na inną platformę z sukcesem. Gra Candy Crash Saga wyznaczyła nowy poziom w liczbie pobrań.

3. Zynga

Amerykański odpowiednik europejskiego Kinga, również specjaliści w grach przeglądarkowych. Popularność zapewniła im edycja Farmville.  Firma na na koncie prawie 50 gier z ostatnich dwóch lat, które nie są już rozwijane. Mimo swojej rozpoznawalnej marki, być może zniknąć z rynku do końca roku.

4. Electronic Arts

Jedno z największych studio na świecie, produkujące gry wszystkie platformy. Za nim stoi ponad setka gier mobilnych, między innymi Fifa, Simsy, Simcity, Plants vs. Zombie oraz The Simpsons. Według mnie najlepiej radząca sobie na rynku.

5. Blizzard

Gry mobilne dopiero u nich się zadamawiają. Specjaliści w rozbudowanych tytułach, gromadzących społeczność. Nadrabiają karcianką Hearthstone Heroes of Warcraft, która zyskuję rosnącą popularnością.

6. Halfbrick Studios

Australijskie studio początkowo specjalizowało się w grach na GameBoya i Xboxa. Od 2010 roku wraz powodzeniem gry Ninja Fruit zostało przy grach mobilnych. W swoim portfolio posiada również Fish Out of Water, która dobrze sobie radzi w sklepach.

7. Ketchapp*

Marka Ketchapp jest wydawcą gier i pomaga w ich promocji. Tytuły nadsyłane są od indie developerów i muszą spełniać określone wytyczne takie jak: krótka pętla rozgrywki,  obsługa prostym gestem czy zastosowanie mechanizmów nie pozwalających kończyć grę (np. unikanie stosowania poziomów, na korzyść wyników czy zdobywania umiejętności). Więcej o tym tu. Ich największy sukces to promocja gry 2048, również silną pozycję w czołówce w sklepach trzyma Arrow.

8. Ubisoft Entertainment S.A.

Potężna firma, która raczej traktuje gry mobilne jako działalność dodatkową. Wyjątkiem mogą być CSI: Hidden Crimes, które odchodzą od konwencji wielkich produkcji takich jak Assassian’s CreedWatch Docs czy Rayman.

9. Disney

Tej firmy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Zajmują się wszystkim od wesołych miasteczek, animacji, gadżetów. Świat mobile wydaję tu raczej koniecznością. Pobrania nie powalają, aczkolwiek ilość gier imponująca. Największy hit to Where’s My Water? 2.

10. Gameloft

Dzięki Despicable Me w moim zestawieniu Gemeloft jest na drugim miejscu w liczbie pobrań w Google Play. To bardzo fajny przykład jak można zrobić fajną grę na podstawie filmu, która dobrze zaprojektowano na mobile. To paryskie studio tak naprawdę należy do Ubisoftu.

Komentarze

, , , , , , , , ,