mobile

Emoji, wyraź to przez emotikony @->- (:

1 Lip , 2014  

Emotikony, czy oryginalnie pismo emoji to z języka japońskiego piktogramy – małe obrazki 12×12 pikseli.

Początkowo używane tylko w Japonii, do dziś posiadają zapożyczenia z japońskiej kultury tak jak ikony: ramen, krewetka w tempurze itd. Obecnie te i pozostałe obrazki z powodzeniem zostają wykorzystywane w komunikacji – wymienianych wiadomościach za pośrednictwem telefonów czy w statusach i komentarzach w mediach społecznościowych. Za sprawą Unicode jest to najbardziej uniwersalnych język w mediach. Żółta uśmiechnięta buźka na stałe wpisała się jako elementem konwersacji. W świecie informacji z ograniczoną liczbą znaków emotikony odnalazły swoje miejsce na stałe. Urosły do rangi narzędzia do wyrażania emocjonalnej reakcji, jak i stały się wygodnym skrótem w dyskusjach. W gruncie rzeczy emotikony stwarzały możliwość dodatkowej ekspresji. Tak jak mówi stare chińskie przysłowie:

Jeden obraz znaczy więcej, niż tysiąc słów.

W sytuacji, gdy nie wiemy co dokładnie chcemy powiedzieć z pomocą emotikonów tworzy się język reakcji. Nie jest to jednak język jednoznaczny. Buźki i serduszka dla każdego znaczą trochę coś innego. Sam tekst nie zdradza naszego nastawienia, ale to one mogą wyrazić pewne niuanse. Często zdarza się, że zastanawiamy się czy taki czy inny uśmieszek na symbolu jest już oznaką wesołości czy może zadowolenia. Dla jednych kilkanaście serduszek to wyraz sympatii, dla innych natomiast obaw infantylny pewnej dozy niedojrzałości. Jednak w niektórych przypadkach odnalazłam wygodny skrót językowy. Przesłanie ikonki pizzy ze znakiem zapytania, jednoznacznie oznacza, że otrzymaliśmy zaproszenie „czy zjemy coś razem?”. Tak jak w przypadku przesłania kufla z piwem, jest propozycją wyjścia razem do pubu. Osoby, które mogłyby wymienić takie wiadomości mogą być językowo kompletnie różni, bo wystarczy odesłać kciuk w górę na znak aprobaty. Prostota emoji wynosi komunikacje ponad panujący krąg kulturowy za sprawą telefonów.

Na stronie www.emojitraker.com na bieżąco monitoruje się najpopularniejsze obrazki używane na serwisie Twitter. W momencie, gdy piszę te słowa najpopularniejszym obrazkiem nie jest uśmiechnięta buźka tylko… serduszko z 350 milionów wyświetleń, co może nieco zdziwić.

Komentarze

, , , , , , ,