lifestyle

Stardew Valley recenzja

10 Lis , 2017   Gallery

Wynosimy się na wi

Jesienna pogoda za oknem nastraja mnie na gry nieco innego gatunku, niż te po które sięgam zazwyczaj. Rozglądam się wtedy za czymś prostym, spokojnym i odświeżającym.

Czymś, co idealnie pasuje do kubka gorącego kakao. I takim tytułem jest dla mnie Stardew Valley (domyślam się, że niektórzy z podobnych powodów siadają teraz do Civilization IV). W powietrzu wisi jesienna tęsknota za rozwijaniem, pielęgnowaniem – jakimś ciekawym odprężającym stworem.

Czym jest Stardew Valley?

Stardew Valley to indie game w pełnym tego słowa znaczeniu. Gra w całości powstała dzięki Ericowi Baronowi. Na Twitterze możecie go znać jako @ConcernedApe. Jest to tytuł open-ended country-life RPG, który stale udoskonala sam twórca. Ale od początku. Pewnego dnia otrzymujesz w spadku domek na wsi. Z dnia na dzień rzucasz pracę i przeprowadzasz się do małej mieściny. Zaczynasz od zera, a czas leci – tutaj pięknie zmieniają się pory roku. Możesz robić cokolwiek. Z czasem przyjdzie Ci poznać nowych ludzi, przywykniesz do ciężkiej pracy tak, że pasek energii będzie wołał o sen. Nieraz wykarczujesz trochę krzaków i drzew. Pewnego dnia uda Ci się zaprzyjaźnić z małymi duszkami, które podpowiedzą Ci jak udoskonalić to małe miasteczko. Szybko zorientujesz się, że potrzebujesz rzadkich surowców do dynamicznego rozwoju. Podczas wycieczek do kopalni przyjdzie Ci walczyć z prawdziwymi potworami, z którymi lepiej nie zadzierać bez drugiego śniadania. 

W tym świecie poznasz całą masę małych aktywności, które mają swój osobliwy, prosty urok. Dzień za dniem planujesz rozwój swojego kawałka ziemi, nawiązujesz relacje i rozwijasz swój dom. Z jednej strony jest to tak proste, że aż zbyt banalne. Dlaczego od pół roku tak wiele osób nie może oderwać się od Stardew Valley?

Ciepła stabilizacja

Satysfakcja przychodzi wtedy, kiedy widzimy postęp w naszych rutynowych obowiązkach. Małymi kroczkami osiągamy kolejne poziomy rozwoju. Rytm dnia zmienia się, gdy uda nam się wyposażyć grządki w zaawansowane podlewanie ze spryskiwaczy i nie musimy latać z konewką. Możemy skupić się na innej rzeczy, wejść na wyższy poziom i o podstawowych  bolączkach zapomnieć. Z łatwością wchodzimy w nowy rozdział życia w miasteczku. 

Stardew Valley

Czas na wsi płynnie inaczej

Nie ma nic gorszego, niż poczucie, że utknęliśmy w pętli. Takiego odczucia, że nie odkryjemy niczego nowego i przyjedzie nam wykonać te same obowiązki już zawsze. Nie ma chyba nic bardziej zniechęcającego. W Stardew Valley autor dołożył wielu starań, aby od tej myśli nas odciągnąć. Przy zmianie pór roku, zmienia się absolutnie wszystko. Świat zmienia się nie do poznania – w zimie pada śnieg, jesienią lecą liście z drzew, latem panują upały, a wiosną jest pełno kwiatów. Co sezon zmieniają się gatunki roślin i sposób ich pielęgnacji. To, czego szukamy czasem zależy od konkretnej pogody np. burzy czasem od pory roku np. gatunku ryb. Tych kombinacji do rozwiązania jest cała masa. Świat Stardew Valley jest nie do znudzenia.

Stardew Valley

Grafika w stylu piksel art

Ośmiobitowa grafika to majstersztyk. Wszystko wykonane od postaw. Bez użycia powielanych już szablonów. Pięknie dobrane kolorystycznie, spójne. Ilość wykonanych elementów może przyprawić o zawrót głowy. Wszystko to na równym poziomie, za każdym razem cieszące oko.

Stardew Valley

Stardew Valley

Wymagania sprzętowe

Tak minimalne, że mogłaby działać na kalkulatorze. Myszka + notebook w zupełności wystarczy.

Dla PC:

 • System operacyjny: Windows Vista lub nowszy
 • Procesor: 2 Ghz 
 • Pamięć: 2 GB RAM 
 • Karta graficzna: 256 mb video memory, shader model 3.0+ 
 • DirectX: Wersja 10 
 • Miejsce na dysku: 500 MB dostępnej przestrzeni

Dla Mac OS:

 • System operacyjny: Mac OSX 10.9+ 
 • Procesor: 2 Ghz 
 • Pamięć: 2 GB RAM 
 • Karta graficzna: 256 mb video memory, OpenGL 2 
 • Miejsce na dysku: 500 MB dostępnej przestrzeni

Dla Linux:

 • System operacyjny: Ubuntu 12.04 LTS 
 • Procesor: 2 Ghz 
 • Pamięć: 2 GB RAM 
 • Karta graficzna: 256 mb video memory, OpenGL 2 
 • Miejsce na dysku: 500 MB dostępnej przestrzeni

Stardew Valley dostępne jest również na Nintendo Switch i PS4.

Kilka słów na koniec

Prawie przegapiłam moment, kiedy wyszedł nowy, duży update. Jest już od 3.10 dostępny, który dodaje nowe opcje i sporą partię kontentu. Jest w cenie gry, która kosztuje zaledwie 15 Euro. Eric stale przeobraża świat w ciągłym kontakcie z graczami. Zaczynając grę rzućcie okiem na wiki. Sama jestem ciekawa, co nowego przygotował dla nas. Z pewnością sprawdzę niebawem, poniżej znajdziecie informację na temat updatu.

Komentarze