lifestyle, PS4

Polskie inspiracje w Wiedźmin 3 Dziki Gon

2 Cze , 2015  

Kultura, która promuje, a nie zawstydza.

Wiedźmin 3 Dziki Gon to gra produkcji studia CD Projekt RED. Przy okazji świetnie grywalnego tytułu przemyca elementy, które promują nas za granicą. W większość tytułów spotkałam się z tendecją do unifikacji kulturowej w świecie fantasty. Świat przedstawiony kręcił się wokół ras, które posiadają charakterystyczne cechy. Dla przykładu wysoki elf, kochający piękno to idea osoby z wyższych sfer. W efekcie pojawiają się elementy z różnych kultur i epok w jednym stereotypie. W Wiedźminie udało się zachować spójność, dzięki silnym inspiracją sagą Sapkowskiego. Przy okazji zachowały również akcenty z kultury polskiej/wczesnych Słowian oraz charkterystyczne elmenty otoczenia, które można znaleźć w grze. Zebrałam poniżej kilka ciekawostek:

1. Wycinanka łowicka na ścianach w karczmie. To jako pierwsze rzuca się w oczy we wsi Biały Sad, trudno przegapić malowidło na ścianie drewnianej gospody. Charakterystyczny wzór jest znakiem rozpoznawalny na całym świecie, który jest często przerabiany przez grafików przy okazji różnych wydarzeń np. Euro. Wycinanka łowicka to według kulturaludowa.pl najefektowniejszy element wystroju świątecznej izby wiejskiej.

Polskie inspiracje w Wiedźmin 3 Dziki GonŹródło: yotube.com 

2. Malwy przy płocie we wsi. Często zobaczymy je we wsiach przy tablicy ogłoszeń w grze. Te kwiaty są charakterystycznym symbolem polskiego wiejskiego krajobrazu. W nurcie malarskim Młodej Polski wielu artystów tak jak Wyspiański czy Stanisławski uwieczniło je na swoich obrazach. Jeżeli chcecie zobaczyć więcej obrazów to tu.

Polskie inspiracje w Wiedźmin 3 Dziki Gon

3. Otoczenie krajobrazy lasy mieszane liściaste i iglaste. Poruszanie się między lokacjami wypełnia galop pośród pięknych widoków. W głównej mierze szata roślina jest typowa dla nizinnych terenów. Znajdziemy w nich odwzorowanie drzew takich jak dąb szypułkowy, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew czy brzoza.

Polskie inspiracje w Wiedźmin 3 Dziki Gon

4. Lokalizacje nawiązujące do polskich grodów. Nie zapomnę nigdy jak wyglądała brama do Biskupina. Odwiedzałam Muzeum wiele razy jako dziecko. Stylizowanie jest całkiem udane. Zapewne wiele innych grodów znalazło swoje odzwierciedlenie. Nie wątpie, iż ekipa z CD Projekt RED to oddani pasjonaci rekonstrukcji historycznych. Podobno na potrzeby gry ekipa podróżowała po Polsce w poszukiwaniu inspiracji.

Polskie inspiracje w Wiedźmin 3 Dziki Gon

5. Obrzęd Dziadów. Wraz z misją, kiedy musimy udać się do Guślarza dowiadujemy się o obrzędzie Dziadów. Uwielbiam Dziady Mickiewicza, a tu postać i obrządek został ciekawie przedstawiony. Brakuje tylko chochołów 🙂

Osobiście cieszą mnie takie smaczki, dzięki nim gra staję się ciekawsza.  W Wiedźminie 3 Dziki Gon udaję się przemycić w fajny sposób polskie inspiracje, które nie kręcą się wokół powszechnego stereotypu o Polakach i Polsce.

Komentarze

, , , , ,