geek, lifestyle

10 prostych kroków na przekonanie dziewczyny do gier

24 Mar , 2016  

Tym razem krótki poradnik 10 prostych kroków na przekonanie dziewczyny do gier. Złote rady, jak przekonać swoją dziewczynę do grania. Jeżeli sam jesteś graczem i chcesz zarazić swoja ukochaną do dzielenia tej pasji to jest poradnik właśnie Ciebie.

1. Pozwól decydować

Niech wybierze co jej pasuje, czy podoba się jej konsola, może PlayStation, Xbox? A może PC, bardziej laptop czy składak stacjonarny? A może wygodniej będzie z  konsolą przenośną, może PS Vita, Gameboy, Nintendo 3DS?

Pokaż jej co ma do wyboru, podsuwaj możliwości. Jak sprzęt wygląda i jakie są plusy/minusy, ale za bardzo nie wynikaj w szczegóły, bo możesz odstraszyć. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak jej doradzić, aby decyzji nie żałowała. Przemyślcie to razem. Wymagania sprzętowe, kolory, opcje rozbudowy, aż po słuchawki, myszki, klawiatury, a przede wszystkim dobrane do nich kolory. Dla kobiet to nie będzie tylko maszyna, ale sprzęt w domu i estetyka ma również znaczenie. Panie będą rozważały co to im da. Czy liczą na znajomych (granie online), czy chcą mieć coś dla relaksu w drodze między pracą, a domem. Pokaż jej możliwości, ale nie narzucaj swojej wizji. Każdy ma innych charakter i to co się sprawdza u Ciebie, dla Twojej połówki może być zbyt nerdowskie. Daj jej samej zdecydować i pamiętaj każda kobieta jest inna, nie ma uniwersalnego rozwiązania.

2. Dobierz gry pod zainteresowania

Napiszę to jeszcze raz. Każda kobieta jest inna. Każdy ma swój styl. Ja lubię czytać fantastykę i si-fi oraz słucham bardzo dużo muzyki. Uwielbiam dobrą sztukę. Za to nie lubię się bać i dlatego nie oglądam horrorów. W moim przypadku nie sprawdzi się Last of Us czy Dying Light. Ale na podstawie tego można dobrać inne tytuły. W Firewatch jest mi przyjemnie słuchać niskiego męskiego głosu o ciepłej barwie. W Destiny, Inkwizycji czy Wiedźmienie znajdę elementy z książek, które lubię. Będę zwracała uwagę na detale często podziwiając grę jak sztukę interaktywną. Gry są dla mnie, a nie ja dla nich. Pamiętajcie, aby ta pierwsza gra była dobrze dobrana. Trudno zrobić dobre pierwsze wrażenie drugi raz 🙂 Dlatego nie wciskaj małej wrażliwej kobietce Bloodborne, tylko poszukaj czegoś co będzie w jej stylu. Tylko błagam, nie Flower czy Simsy. Większość z nas ma więcej niż 5 lat, kuma więcej niż wam się wydaję 🙂

3. Nagradzaj

Każda kobieta lubi komplementy. Lubimy kiedy nas się chwali i docenia. Dlaczego więc nie spróbujecie chwalić za to, że udało się jej szybko opanować presicion kille albo za znalezienie ukrytego questa, o którym nie wiedzieliście? Warunek jest taki, aby komplementy były szczere. Nie róbcie tego na siłę. Ale tak często jak tylko możecie. Tu sprawdzi się doza wyczucia, aby nie przegiąć (zostanie wrażenie nabijania się). Dzięki temu ukochana będzie chciała częściej grać. A więc Panowie, chwalimy!

4. Niech gra, jak chce

Lubisz dynamiczne shootery online? Ok, spoko, ale niekoniecznie może lubić je twoja dziewczyna. Daj jej poznać to co lubi. Podstawowych jest kilka typów graczy: zdobywcy, zabójcy, społecznicy i odkrywcy. Każdy z typów różni się ze względu na osobowość. O czym dokładniej opowiadam w podcaście z Adrianem. Nikt nie jest 100% tylko jednym typem. Zajrzyjcie tam jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej. Może być tak, że będzie chciała grać godzinami w grę w której może utożsamiać się bohaterem w interaktywnym filmie lub największą radość będzie sprawiało jej to, że w grze będą jej koleżanki będzie mogła się powygłupiać i porobić parę śmiesznych selfie wykreowaną postacią z GTAV. Wszystko zależy od charakteru, nie zmuszaj jej do twojego stylu gry, bo zrobi to na chwilę abyś dał jej spokój.

5. Nie porównuj jej, nie oceniaj, nie komentuj

Zapomnij o gadaniu „jak na kobietę…”. Gracz to gracz. Gra to wyzwanie intelektualne. Doświadczenie w grach daje Tobie przewagę. Pewnie pamiętasz wiele rozwiązań i kombinacji z innych tytułów, dlatego proszę nie wywyższaj się. Dopalanie ego zostaw sobie, gdzieś na inne okazje. Pomyśl o tym jak procesie uczenia, każdy kto zaczyna musi się chwilę przestawić. Jest nowe słownictwo, koordynacja manualna, ciągłe skupienie… itd. Dobrze zacząć od podstawy i przejść dalej. Nie traktuj jej, jak jednostki specjalnej troski. Na wszystko trzeba czasu. Presja nie jest wskazana i odpuszczamy gadanie w stylu „mi to zajęło…”, „i jak udało Ci się w końcu?”. Także chłopaki, trzeba łagodnie 🙂

6. Wyjaśniaj co i jak, nie doprowadź do frustracji

Krok po kroku. Szczególnie ważne przy pierwszej grze. Jeżeli poprosi Cię o pomoc – naucz, a nie pokazuj jak przejść. Dawaj wskazówki. Ma się nauczyć sama grać. Spokojnie, poradzi sobie. Tylko miej cierpliwość, nie od razu Kraków zbudowano. Jeżeli poczuje, że dzieli was przepaść może odpuścić, żeby się nie zbłaźnić, że nie wychodzi. Rozmawiajcie o tym i spróbujcie za parę dni. Jeżeli samemu Ci nie wychodzi, obejrzyjcie razem jak grają inny na YouTubie. Niech ma pewność, że jesteście drużyną. I wspólnie pokonacie przeciwności, bez nerwów. To tylko gra.

7. Zajmi się czymś innym

Nie siedź jej nad głową gdy gra, jeżeli nie potrzebuje pomocy. Znajdź sobie jakieś zajęcie. Nie przeszkadzaj. Możesz pozmywać w tym czasie lub przesiąść się na inną konsolę. Jak będziesz ją rozpraszał zarzuci temat. Nie patrz jej na ręce. Nie obserwuj każdego ruchu. Odpuść. Zostaw jej przestrzeń i czas. I nie mówię tu paru minutach. Sami wiecie, że granie zajmuję więcej czasu, więc dajcie jej na to warunki.

8. Nie spoiluj

Nikt tego nie lubi. Mężczyźni tym bardziej mają tendencję do częstego spoilowania, ponieważ dużo częściej grają dla wykazania się niż dla fabuły czy historii. Czasem wystarczy niewinne „szkoda, że na końcu słabo się rozwinęło…” lub „tam będzie taki moment..”. Absolutnie pilnuj się, aby nie zdradzić kluczowym momentów czy narzucić swojego zdania. Element zaskoczenia w grach jest bardzo ważny. Po co wkładać tyle wysiłku, jeżeli Ty już wiesz i masz wyrobione zdanie. Pozbawisz jej efektu „wow”.

9. Poznaj ją z innymi gamerkami

…jeżeli takie znasz. Pokaż jej, że to nic dziwnego. Gamerki niekoniecznie muszą być nolife, które nie wychodzą na światło dzienne i programują w Javie. Każdy może grać. I co najważniejsze może grać i rozmawiać o wszystkim, nie tylko grach. Gamerka nie musi przyciągać uwagi ostrym makijażem grając w samej bieliźnie. Może mieć rodzinę, hybrydę na paznokciach, jeździć na wakacje i uwielbiać gotować. Pokaż jej, że może być sobą.

10. Zrób jej osobny profil

Nie przypisuj sobie jej zasług. Pozwól, aby inny wiedzieli, że to ona jest online, a nie Ty. Nie będzie wtedy problemów komunikacyjnych, a do tego będzie widziała jak pięknie rozwija się jej profil o nowe trofea czy nagrody. Niech to będzie jej kawałek przestrzeni, niech zarządza nim jak chce. Zdjęcia, opisy, skórki zostaw to jej 🙂

A teraz najtrudniejsze… czekaj…

… po pewnym czasie zobaczysz rano ukochaną w nowym świetle 🙂

Trzymam kciuki!

10 prostych kroków na przekonanie dziewczyny do gier

Komentarze