Minecraft

geek

Minecraft Education Edition gra dla dzieci

15 maja , 2017  

Muszę na początku zaznaczyć, nie jestem jakąś szczególną fanką Minecrafta. Odpaliłam grę raz i znudziło mi się w pół godziny. Co nie zmienia faktu, że wiele osób naprawdę uwielbiam w to grać i to nawet z całkiem wielu sensownych powodów.

Cóż, należę do mniejszości, chociaż jeden powód dlaczego dla mnie Minecraft ma sens. Jestem mamą od 3 lat i coraz częściej zastanawiam się co powinno znaleźć się w grach dla dzieci.

minecraft

Edukacja przez gry

Czy widzieliście, że jest dostępna wersja Minecrafta do nauki? Dzięki grze dzieci uczą się kodowania, historii sztuki, matematyki czy ekonomii.  Do wersji edukacyjnej są przygotowane lekcje. Każda lekcja opiera się na zadaniach w grze. Nauka i zabawa w środowisku, które jest przyjazne i interaktywne brzmi bardzo dobrze.

Koszt gry wydaję się całkiem sensowny w wersji edukacyjnej to 5$, czyli jakieś 20 zł dla jednego użytkownika (pełna wersja gry na PC/MAC to 100zł).

Na stronie zamieszczone są dobrze opisane lekcje dostępne w różnych przedziałach wiekowych zaczynając od 3 roku życia. Każda lekcja jest oznaczona etykietą z jakiego przedmiotu rozwija wiedzę i umiejętności dziecka np. matematyka, ekonomia, programowanie, historia. Uważam, że to świetny projekt mimo mojej niezbyt wielkiej sympatii do samej gry. Kosztuję niewiele, ale trochę zmienia perspektywę bawienia się przy grach komputerowych. Przyjemne z pożytecznym dla rodzica i dziecka.

Ale chwila! To nadal gra

Powiem wam szczerze, że jestem zmęczona zestresowaniem rodziców rzucającymi opowieściami o tym jak gry są złe… ” niebezpieczne, o zbyt wielkich emocjach, o psuciu wzroku, o braku koncentracji ” itd. Wyczuwam w tym wszystkich nutkę hipokryzji. Ja oraz wiele inny graliśmy w Dooma, Queka i bijatyki, więc można powiedzieć, że obecnie środowisko gier jest dużo przyjaźniejsze dla dziecka. Możliwe, że rodzice nie do końca wiedzą jak z tych wskazówek korzystać.

minecraft

 

Rada nr 1 : Nie bez powodu na grach umieszcza się PEGI (oznaczenie wiekowe informujące o pojawiających treściach w grze, od 0 do 18+).

Rada nr 2: Gry dla dzieci nie są najpopularniejsze. Głośno jest o tych dla dorosłych. Aby znaleźć fajną grę dla dziecka trzeba poszukać głębiej.

Rada nr 3: Graj z dzieckiem. Pomagaj w trudnych momentach, pokaż jak i co. Baw się razem z nim.

Gry jako sztuka interaktywna mają do zaoferowania o wiele więcej niż prosta rozrywka.  Są nośnikiem wiedzy, kreatywności i emocji. Może akurat Minecraft może pomóc twojemu dziecku w nauce.  Stawiałabym to na równi z takimi zabawami jak https://scottiego.pl/ (gra planszowa z aplikacją mobilną do nauki programowania dla dzieci) lub program Skratch (wykorzystuję dostosowany język programowania dla dzieci).

Jeżeli macie konsolę w domu poniżej zobaczycie parę wskazówek jak przygotować się od strony technicznej do gry z dziećmi:

Komentarze